You are currently viewing CZY NADCIŚNIENIE TĘTNICZE MA ZNACZENIE W PROFILAKTYCE UDARU MÓZGU?

CZY NADCIŚNIENIE TĘTNICZE MA ZNACZENIE W PROFILAKTYCE UDARU MÓZGU?

Uważa się, że większości udarów mózgu można uniknąć przez optymalizację nawyków i uzyskanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Obok zaburzeń rytmu serca nadciśnienie tętnicze jest najważniejszym czynnikiem ryzyka udaru mózgu. Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe jest ryzyko wystąpienia udaru mózgu. 

Ciśnienie nie powinno przekraczać wartości 139/89 mm Hg. Leczenie nadciśnienia tętniczego znacząco obniża to ryzyko. Obniżenie ciśnienia o 7,5 mmHg lub o 10 mmHg wiąże się odpowiednio z 46% i 56% redukcją częstości udarów mózgu. 

Liczne badania dowiodły, że zmniejszenie wartości ciśnienia krwi w ramach profilaktyki wtórnej obniża ryzyko ponownego incydentu udarowego. 

Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze?

Za normę ciśnienia tętniczego uważana jest wartość

120-129/80-89 mmHg.

Optymalne ciśnienie tętnicze krwi to <120/80 mmHg

Podwyższone ciśnienie to 139/89-90 mmHg. Powyżej tej wartości włączamy leczenie.

Jak często mierzyć ciśnienie krwi?

Osoby zdrowe, nie mające żadnych dolegliwości powinny mierzyć ciśnienie raz w roku lub można ocenić je na wizycie u lekarza rodzinnego np. raz na 6 miesięcy. 

Osoby, które już leczą się na nadciśnienie powinny je kontrolować dwa razy w tygodniu

Czy nadciśnienie leczymy tylko lekami?

Nie. Z nadciśnieniem możemy walczyć różnymi sposobami niefarmakologicznymi, ale pod warunkiem, że nadciśnienie jest umiarkowane. Każde duże nadciśnienie musi być leczone farmakologicznie. Leki przyjmujemy systematycznie. Nie odstawiamy ich nawet wówczas, kiedy ciśnienie się unormuje. To leczenie na całe życie.

Jakie są sposoby niefarmakologicznego obniżania ciśnienia krwi?

Regularny wysiłek fizyczny 5-7 razy w tygodniu po 30-40 minut obniży ciśnienie nawet o 10 mmHg co  zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 40%. Aktywność fizyczna powinna być o umiarkowanym stopniu intensywności. Dobrą aktywnością jest:
🚴‍♀️ jazda na rowerze,
🚶‍♂️ spacer,
🏊‍♀️ pływanie,
🏃‍♀️ szybki marsz,
🏃‍♀️ bieganie.
Nie zaleca się ćwiczeń izometrycznych, czyli takich które polegają na siłowej pracy mięśni.

Ruch powoduje zmniejszenie aktywności reninowej osocza, zmniejsza stężenie prostaglandyn mających znaczenie wazodilatacyjne, czyli rozszerzających naczynia krwionośne, a to w konsekwencji zmniejsza opór obwodowy, powoduje przewagę układu parasympatycznego i korzystnie wpływa na wewnątrzkomórkowe zmiany stężenia sodu. 

Ograniczenie spożycia soli do 6 gram na dobę. Kiedy spożywasz mniej soli wartość ciśnienia zmniejsza się o 2-8 mmHg. Do potraw możesz dodawać więcej ziół zamiast soli oraz ograniczyć spożywanie potraw gotowych, wybierać  wodę mineralną niskosodową. Silniejszy efekt hipotensyjny zmniejszonej podaży soli obserwuje się u osób z cukrzycą, zespołem metabolicznym oraz u osób starszych.

Redukcja masy ciała. Najkorzystniejszym byłoby zmniejszenie obwodu pasa. Obniżenie masy ciała o 10 kg obniża ciśnienie tętnicze nawet o 5-20 mmHg. Pozbycie się nadwagi wpływa korzystnie na kontrolę glikemii oraz poziomu cholesterolu, przez co redukuje ryzyko udaru mózgu. 

Modyfikacja diety. W zaleceniach dietetycznych dla osób z nadciśnieniem zwraca się uwagę na spożywanie świeżych warzyw i owoców, produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu, produktów pełnoziarnistych. Unikaj nasyconych kwasów tłuszczowych, których dużo jest w przetworzonej żywności, fast foodach, słodyczach. Jedz ryby, conajmniej dwa razy w tygodniu. Zwróć uwagę także na to w jaki sposób przygotowujesz posiłki. Postaw na gotowanie, pieczenie, duszenie, ogranicz smażenie. 

Rzucenie palenia. Palenie papierosów zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego dwukrotnie, a udaru krwotocznego czterokrotnie. Najczęstszym powodem sięgania po papierosa jest chęć odprężenia lub z samego faktu, że się to lubi. Tylko czy warto? Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że w momencie, kiedy przestajesz palić tytoń ryzyko udaru mózgu zmniejsza się dwa razy dopiero po dwóch latach od zaprzestania palenia, a wraca do stanu wyjściowego po pięciu latach od rzucenia palenia? 

Redukcja spożycia alkoholu do 20-30 gram na dobę. Większe ilości alkoholu jednoznacznie zwiększają ryzyko udaru krwotocznego.

Kawa podnosi ciśnienie krwi, ale niewiele i na krótko. To są wartości rzędu 3-4 mmHg. Jeśli nie przekraczasz 4 filiżanek kawy dziennie nie będzie to miało dużego wpływy na twoje ciśnienie krwi.

Ogranicz cukier. Nie tylko sól jest na czarnej liście produktów podnoszących wartości ciśnienia krwi. Zbyt duża podaż cukru wpływa na  metabolizm lipidów (powstają blaszki miażdżycowe), prowadzi do nasilenia stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego w obrębie układu nerwowego oraz do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Osoby spożywające dużo cukru mają pobudzony współczulny układ nerwowy – co skutkuje podwyższonym tętnem, retencją sodu w nerkach oraz oporem naczyniowym. Picie słodzonych napojów to jeden z elementów niezdrowego trybu życia. Młode osoby spożywające słodzone napoje 3 razy dziennie lub więcej miały o 87% większe ryzyko zachorowania na nadciśnienie. 

Popołudniowa drzemka. Zaskoczona? Było przeprowadzone badanie, które wykazało, iż osoby ucinające sobie popołudniowa drzemkę częściej chorują na nadciśnienie. Kiedy czujesz znużenie pójdź na spacer zamiast kłaść się na kanapie. 

Nadciśnienie tętnicze to jeden z czynników ryzyka udarów mózgu. Jeden z najważniejszych, ale także modyfikowalny. Dbając o prawidłowe wartości ciśnienia możesz aż o 40% zmniejszyć ryzyko udaru mózgu. 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Jacek

    Bardzo dobry i merytoryczny artykuł! Wiedza o czynnikach ryzyka udaru jest bardzo potrzebna. Brawo!

Dodaj komentarz