You are currently viewing DZIENNICZEK MIGRENOWY – CO TO TAKIEGO?

DZIENNICZEK MIGRENOWY – CO TO TAKIEGO?

Migrena jest bólem głowy, który ma istotny niekorzystny wpływ na jakoś życia oraz znacznie upośledza codzienne funkcjonowanie. Występuje ona przez większą część życia chorego, ze zmienną indywidualną częstotliwością. 

Aby dobrze ją leczyć, trzeba przede wszystkim właściwie rozpoznać typ bólu głowy, objawy towarzyszące oraz choroby współistniejące. W swoim przebiegu migrena może ulec transformacji w codzienne bóle głowy lub może współistnieć z bólem głowy typu napięciowego. 

Napady migreny mogą pojawiać się bez uchwytnej przyczyny, ale mogą też być wywołane licznymi czynnikami, zwłaszcza pokarmowymi, lekami i związkami o silnym działaniu wazoaktywnym.

Dlatego ważne jest prowadzenie dzienniczka migrenowego, w którym będziesz zapisywać wszystkie istotne rzeczy dotyczące bólu głowy.

Ułatwi to postawienie diagnozy oraz dobór odpowiedniego leczenia. 

Regularne prowadzenie dzienniczka sprawi, że po pewnym czasie można przeanalizować uzyskane w ten sposób informacje i często da się zauważyć związki między występowaniem ataków a notowanymi elementami. Kiedy zauważysz pewną powtarzalność symptomów i poznasz sytuacje bądź czynniki, które wywołują napady, pozwoli Ci to na ich wyeliminowanie, a w konsekwencji zmniejszenie ilości napadów. Jest to zaś o tyle istotne, że często już na podstawie danych zebranych w ciągu miesiąca można stwierdzić, które sytuacje predysponują do wystąpienia ataku.

W przypadku migreny zapisujemy wystąpienie wielu różnych czynników:

🤕 początek i koniec pojawienia się napadu bólu

🤕 wystąpienie aury

🤕 miejsce bólu

🤕 rodzaj odczuwanego bólu

🤕 nasilenie bólu

🤕 czas snu w danym dniu

🤕 stres, zdenerwowanie

🤕 dane dotyczące jedzenia, głód

🤕 pogoda, z uwzględnieniem ciśnienia atmosferycznego

🤕 dolegliwości towarzyszące np. światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki

🤕 przyjęte leki

🤕 ile wody wypiłeś/aś w ciągu dnia

🤕 czy pojawia się w związku z miesiączką (2-3 dni przed lub po, w czasie miesiączki)

Powyższe elementy mają wpływ na wystąpienie bólu głowy. Analizując je samodzielnie i/lub wspólnie z lekarzem możesz dokładniej poznać swój ból głowy, a przez to wyeliminować czynniki, które sprawiają, że ból często wyłącza Cię z życia. Z kolei lekarzowi łatwiej jest zaproponować Ci skuteczniejsze leczenie.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Thrawn

    Super tekst Pani Doktor. Na pewno pomoże wielu ludziom, którzy borykają się z migreną.

Dodaj komentarz